Skip to main content
Skaneateles School District
Click for Athletics Click for School Calendar Click for Food Service Click for Tip Line Click for SchoolTool Click for Attendance

Eight OOTM Teams Advance to State Competition on March 23

The Skaneateles High School OOTM team pictured on the OMER Award at the Regional competition.

SKANEATELES, NY (March 11, 2019) – Of the twelve Skaneateles Central Schools teams to take part in the Odyssey of the Mind Regional Competition held on the Cayuga-Onondaga BOCES campus on March 9, eight of those teams have advanced to the NYS Competition to be held in Binghamton on March 23.

Odyssey of the Mind is a creative problem solving competition that teaches students how to think divergently by providing open-ended problems that appeal to a wide range of interests.  Students learn how to identify challenges and to think creatively to solve the problems at hand.

Skaneateles Central School teams in Odyssey of the Mind are open to students in grades 3-12, and consist of seven members per team.

Teams that finish first in the regional competition or receive a lottery slot are invited to take part in the NYS Competition.

A total of six teams from State Street Elementary School are advancing to the NYS Competition, with one team from Skaneateles Middle School and a team from Skaneateles High School also advancing.

Full results are below.

The 12 Skaneateles Central School teams (nine from State Street School, two from the Middle School, and one from the High School) were formed in the fall and have been working on their problems since.  Meeting one to two times per week to prepare, solutions for the problems are devised totally by the team members.

 

This year’s Skaneateles High School team consisting of Devin Churchill, Lexie Cottrill, Emma Tidd, Alex Moro, Marc Saparetto and Conor Kenan also earned the OMER award, which goes to a team in recognition of outstanding sportsmanship, exemplary behavior or exceptional talent.

Teams are coached by volunteer parents and teachers, but all work is hands-on for kids and hand-off for adults.

Each year Odyssey of the Mind provides a set of problems for teams to take on.  This year’s problems are titled “Leonardo’s Work Shop,” “OMER to the Rescue, Again!,” “Hide in Plain Sight,” “Opposites Distract,” and “Structure Toss.”

Specific descriptions of the problems can be found online at www.odysseyofthemind.com.

Keep in touch with events and happenings in relation to the Skaneateles Central School District by visiting online at www.skanschools.org or following the district’s Facebook page at www.facebook.com/Skaneateles.Schools/.

2019 Skaneateles Central Schools Odyssey of the Mind Teams

State Street Teams

Placed 1st at Regionals – Moving onto the NYS Competition on March 23
OMER to the Rescue, Again (Coached By: Chad Rogers, Kathy Herr)
Celia Rogers

Madison Rossi

Jack Miller

Oliver Jirousek

Owen Herbst

Izzy Rogers

Nathan Bellamy

Placed 3rd at Regionals
OMER to the Rescue, Again (Coached By: Shannon Gardner, Kristen Brutosky)
Connor Gardner

Magnus Arroyo

Vanessa Herbert

Rachelle Berube

Taylor Harvey

Sophia Dowhy

Charlie Brutosky

Placed 1st at Regionals – Moving onto the NYS Competition on March 23
Hide in Plain Sight (Coached By: Amanda Latreille, Curt Coville)
Joanna Latreille

Chase Coville

Tritan Boulher

Piper McAllister

Scarlett Georgianna

Kathryn Neuenschwander

Parker Stuart

Placed 2nd at Regionals – Moving onto the NYS Competition on March 23 due to a Lottery Slot
Leonardo’s Workshop (Coached By: Beth Moro, Janet Blados)
Rob Moro

Amelia Blados

Faith Azzam

Owen Leonardis

Nolan Bradley

Placed 1st at Regionals – Moving onto the NYS Competition on March 23
Leonardo’s Workshop (Coached By: Kelly Barnes, Corrie Carroll, Michelle Ederer)
Walker Barnes

Lucy Fleckenstein

Declan Pfau

Coco Carroll

Hugh Carroll

Nova Smith

Cole Ederer

Placed 3rd at Regionals
Leonardo’s Workshop (Coached By: Melissa Johnson, Peter Hawley)
Mia Johnson

Piper Keehfus

Charlotte Carroll

Tabitha Whitney

Eve Chilson-Wood

Addison Zieler

Libby Carroll

Placed 2nd at Regionals – Moving onto the NYS Competition on March 23 due to a Lottery Slot
Structure Toss (Coached By: Greg Lantier)
Ida Lantier

Augusteen Lantier

Cal Johnson

Luca DeBartelo

John Rossi

Peter Fleckenstein

Bryce Krauter

Placed 1st at Regionals – Moving onto the NYS Competition on March 23
Structure Toss (Coached By: Lee Buttolph, Kelly Gunderson)
Charlotte Buttolph

Cate Gunderson

Landen Brunelle

Clara Johnson

Joe Delmonico

Charles Kissel

Carter Muprhy

Placed 3rd at Regionals
Opposites Distract (Coached By: Jennifer Vitsaxaki, Michelle Mashia)
Sophia Vitsaxaki

Emily Long

Colton Kemp

Emma Mashia

Elizabeth Mashia

Noah Soderberg

Ellie Tennyson

Middle School Teams

Placed 1st at Regionals – Moving onto the NYS Competition on March 23
Leonardo’s Workshop (Coached By: Karen Kreidler, Angela Daddabbo)
Georgia Kreidler

Maura Leonardis

Kevin Torrisi

Heschel Eidel

Addison Badami

Mathew Leonardis

Nico Moro

 

Placed 2nd at Regionals

Opposites Distract (Coached By: Whitney Barnes)

Regan Barnes

Vivian Carroll

Case Pavlus

Alaina Walker

Alejandro Alvarez

Alyssa Franciamone

Aldo DeBartelo

High School Team

Placed 1st at Regionals – Moving onto the NYS Competition on March 23

OMER Award Winners
Leonardo’s Workshop (Coached By: Kelley McQuiggan, Tami Rigling)
Devin Churchill
Lexie Cottrill
Conor Kenan
Alex Moro
Marc Saparetto
Emma Tidd

footer logo
Superintendent:
Lynda Quick
 
Phone:
315-291-2221
 
Address:
45 East Elizabeth Street
Skaneateles, NY 13152