Honors Convocation celebrates achievement
Honors Convocation is one of the ways we recognize students and their achievements.
Juniors and seniors were recognized for a variety of things at Honors Convocation in the Commons recently. From the program, here are the awards and recognitions along with the names of the students. (For more photos, scroll to the bottom of this story).
Commended students in the 2016 National Merit Program:
Sam Clymer, Jack Van Slyke, Vincent Viego
Scholarship winners for Academic Excellence through the New York State Education Department:
Evan Bille, Sam Duggan, Aimee La France and Vincent Viego
Seniors earning Distinction Awards from individual departments:
The Senior Distinction Award in Art: Nicole Barry
The Senior Distinction Award in Photography: Elizabeth Belinski
The Senior Distinction Award in Business: Tom Hagen
The Senior Distinction Award in English: Marysa Corona
The Senior Distinction Award in Foreign Language: Vincent Viego
The Senior Distinction Award in Social Studies: Evan Bille
The Senior Distinction Award in Mathematics: Sam Duggan
The Senior Distinction Award in Science: Aimee La France
The Senior Distinction Award in Technology: Griffin Dunn
Senior Distinction Awards for Music: Glyn Davenport for Band,
Jacqueline Aberi for Chorus, and Jimmy Drancsak, Dominic Grasso and Sam Smith for orchestra.
The New York State School Music Association gave Special Awards to:
Jimmy Drancsak and Dominic Grasso for Symphony Orchestra
Sam Smith for Bassist in Vocal Jazz
Jacqueline Aberi for Women’s Choir
Principal Gregory Santoro and the high school counselors announced the awardees and then called forward the Salutatorian and Valedictorian: Salutatorian for the Class of 2016: Aimee La France and the Valedictorian for the Class of 2016: Vincent Viego.
Juniors who received awards include:
Joe Benedict
American Legion Auxiliary Boys State
Matt Benson
American Legion Auxiliary Boys State
Reggie Buell
American Legion Auxiliary Boys State
Joe Capozza
American Legion Auxiliary Boys State
Ben Delasin
American Legion Auxiliary Boys State alternate
Angela Krause
American Legion Auxiliary Girls State
Hannah Drake
American Legion Auxiliary Girls State alternate
Jimmy Drancsak
Auburn Chamber Orchestra
Sarah Parks
Bausch and Lomb Science Award
Joe Capozza
Clarkson Achievement Award
Sophie Kush
Clarkson Leadership Award
Ethan Goldstein
Cornell Book Award
Emily Baldwin
Elmira College Key Award
Joe Benedict
Elmira College Key Award
Grace Buchholz
LeMoyne College Heights Award
Joshua O'Hara
National Technical Honor Society
Nikki Bennett
National Technical Honor Society
Kayla Ramsden
National Technical Honor Society
Lucas Wingfield
National Technical Honor Society
Joe McIntyre
National Technical Honor Society
Dominic Grasso
NYSSMA Award for Symphony Orchestra
William James Drancsak
NYSSMA Award for Symphony Orchestra
Samuel Smith
NYSSMA Award for Vocal Jazz (Bassist)
Jacqueline Aberi
NYSSMA Award for Womens' Choir
Vincent Viego
NMSQT Commended Student
Jack Van Slyke
NMSQT Commended Student
Sam Clymer
NMSQT Commended Student
Alex Wulff
Rensselaer Medal
Katherine Carlile
RIT Computing Medal and Scholarship Program
Huw Messie
RIT Innovation's Creativity Award
Sydney Watson
Student Sage Award
Vincent Viego
Scholarships for Academic Excellence
Evan Bille
Scholarships for Academic Excellence
Samuel Duggan
Scholarships for Academic Excellence
Aimee La France
Scholarships for Academic Excellence
Nicole Barry
Senior Distinction Award for Art
Tom Hagen
Senior Distinction Award for Business
Marysa Corona
Senior Distinction Award for English
Vincent Viego
Senior Distinction Award for Foreign Language
Samuel Duggan
Senior Distinction Award for Math
Glyn Davenport
Senior Distinction Award for Band
Jacqueline Aberi
Senior Distinction Award for Chorus
William James Drancsak
Senior Distinction Award for Orchestra
Dominic Grasso
Senior Distinction Award for Orchestra
Sam Smith
Senior Distinction Award for Orchestra
Elizabeth Belinski
Senior Distinction Award for Photography
Aimee La France
Senior Distinction Award for Science
Evan Bille
Senior Distinction Award for Social Studies
Griffin Dunn
Senior Distinction Award for Technology
Erica Byrne
St. Lawrence Book Award
Angela Krause
St. Michael's College Book Award
Reggie Buell
St. Michael's College Book Award
Aubrey Leverich
Pathfinder Bank Zebra Classic
Anthony Panasci
George Eastman Young Leaders Award & Scholarship
Alex Wulff
Xerox Award for Innovation & Information Technology
Julia Willcox
Frederick Douglas - Susan B. Anthony Award
Maddy Brogan
Wellesley Book Award
Julia Hearn
Wells College 21st Century Leadership Award
Dan O'Connell
Knights of Columbus Academic Scholarship